Pokud jste s něčí prací spokojení, nezřídka se k dotyčnému vracíte s novými návrhy a požadavky. To byl i případ mé maličkosti, když jsem chtěla další pero od Ondřeje Berkuse, který je známější pod přezdívkou „papi“. Tentokrát jsem nevsadila na modrou, ale na kombinaci, která se maximálně vymyká mému tradičnímu vkusu.
Pero jsem si vyzvedla v prosinci loňského roku a opět mne příjemně překvapilo, že materiál, kterému škádlivě říkám „krabí salát“ vypadá v reálu ještě líp než na fotkách. Sice v tomto případě chybí dodatečný efekt jako perleťové odrazy u předchůdců. Tentokrát je úchop ze stejného materiálu jako víčko a tělo, a tak i když je pero delší než předchozí, je díky absenci kovových částí mnohem lehčí. Též je bohatší o okýnko, skrz které můžete koukat, jak ubývá inkoust.
Jelikož pera nosím v pouzdře, neporučila jsem si ani sponu ani rollstop. Navíc se mi hladká, ničím nerušená silueta víčka prostě moc líbí. Na pero ovšem nejde nasadit, což ale nevadí, protože to je samo o sobě dost dlouhé, aby se psaním neměl problém i majitel větší ruky.
Hrot je opět JOWO velikosti 6, tentokrát v úpravě leštěné a šířky B. Píše hezky a šťavnatě, nevynechává a neteče. Německá kvalita je zkrátka znát.
Určitě se ptáte, co znamená to záhadné slovo eyedropper v nadpisu. Tak se nazývají pera, která nemají vnitřní plnicí systém a nádrží na inkoust se tak stává celý tzv. barel pera. Výhodou je, že tak dostaneme mnohem větší objem než s kterýmkoliv plnicím systémem, nevýhodou, že se závit spojující úchop s barelem musí natřít nejlépe silikonovou vazelínou, aby celá ta záležitost nikde nesákla.
Na eyedroppery se dají často přeměnit i klasická pera na bombičku/konvertor, například takové Kaweco Student tuto transformaci přežije bez ztráty kytičky. Nejatraktivnější jsou na tuto proměnu transparentní pera, u kterých se pak můžete kochat krásně se přelévajícím inkoustem a je jednoduché hlídat jeho hladinu. Inkoust se do pera buď nakape kapátkem nebo já třeba používám injekční stříkačku s jehlou. Rizikem samozřejmě je, že se tam částečně dostane i vzduch, ale stačí pero obrátit špičkou hrotu např. nad ubrousek, pár kapek inkoustu odpadne a je klid. Navíc si díky doslova monstrózní zásobě inkoustu můžete bez obav troufnout na psaní opravdu velké láce textu.
Cena takového pera se pohybuje okolo ca. tří tisíc korun, ale zase budete mít k dispozici nástroj, jehož podobu, materiál a vlastnosti jste mohli v drtivé většině ovlivnit. A to mě na celém systému „custom pens“ baví asi nejvíc.